Patron
Co więcej, naukowa spuścizna Profesora Allerhanda stanowi klamrę spinającą kolejne pokolenia prawników – przedruki jego dzieł stanowiły podstawowy przewodnik dla prawników doby transformacji ustrojowej lat dziewięćdziesiątych i do dziś są często cytowaną pozycją w najpoważniejszych rozprawach prawniczych.

Jesteśmy przekonani, że najwspanialszym pomnikiem, jaki można postawić wybitnemu intelektualiście jest powołanie do życia Instytutu naukowego poświęconego jego pamięci. Na wyborze Maurycego Allerhanda na patrona Instytutu zaważył jednak nie tylko jego dorobek naukowy o ponadczasowym znaczeniu, ale i godne życie, w tym niezłomna postawa wobec okrucieństwa czasów, w jakich żył. Potwierdzenie wielkości dzieła Profesora Allerhanda stanowi bez wątpienia fakt, że u progu przemian gospodarczych związanych ze zmianą ustrojową jego komentarz do Kodeksu Handlowego (wyd. 1935) był wielokrotnie wznawiany i służył jako podręcznik młodym adeptom prawa gospodarczego.
Ambicją twórców Instytutu jest kontynuowanie dzieła Patrona oraz jednoczenie środowisk prawniczych wokół przyświecającej im idei kształtowania efektywnego systemu prawnego.
Polecamy również biogram Profesora Allerhanda w serwisie Wikipedia, również w wersji niemieckojęcznej.
Idea
Jednym ze statutowych celów działalności Instytutu Allerhanda jest prowadzenie działalności zmierzającej do upamiętnienia osoby i dzieła Patrona Instytutu, Profesora Maurycego Allerhanda, jak również tradycji i dziedzictwa polskiej myśli prawniczej.
Maurycy Allerhand, którego biografię zamieszczamy na osobnej podstronie, był postacią wyjątkowo zasłużoną dla systemu prawnego i społeczeństwa Rzeczypospolitej. Na uwagę zasługują przede wszystkim jego dokonania związane z uczestnictwem w Komisji Kodyfikacyjnej II RP oraz jego aktywność jako profesora i adwokata. W dziale Dawno temu we Lwowie znajdą Państwo m.in. galerię zdjęć Profesora jak również zbiór jego zeskanowanych pism o charakterze zawodowym, jak i osobistym. W najbliższym czasie udostępniona zostanie także podstrona zawierająca filmy dotyczące Maurycego Allerhanda jak i jego czasów.
Polska myśl prawnicza, szczególnie ta z okresu dwudziestolecia międzywojennego, charakteryzowała się bardzo dynamicznym rozwojem i postępowością. W okresie tym powstało wiele aktów prawnych o zasadniczym znaczeniu, które do dziś kształtują ustrój prawny naszego kraju. W niedługim czasie dział Dawno temu we Lwowie obejmować będzie także tematykę poświęconą tym zagadnieniom.
Pamiątki lwowskie
Indeks studenta Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie
Student Jan Trojan, rok immatrykulacji 1922. Ostatni wpis w indeksie dotyczy przedmiotu prowadzonego przez Maurycego Allerhanda.
Publikacje i akty prawne II RP
Memoriał w sprawie techniki ustawodawczej
"Memorjał Wydziału Prawa i Umiejętności politycznych Uniwersytetu, Towarzystwa Prawniczego i Związku Adwokatów Polskich we Lwowie w sprawie techniki ustawodawczej."
Autorem memoriału jest Juliusz Makarewicz, w pracach uczestniczyli także Maurycy Allerhand, Tadeusz Brzeski, Roman Longchamps de Berier, Kamil Stefko, Ernest Till oraz Ingacy Weinfeld.
Zamieszczony plik PDF jest dużej wielkości, dlatego zaleca się kliknięcie na odsyłacz prawym przyciskiem myszki i wybranie opcji "zapisz jako".
Uzasadnienie projektu prawa o postępowaniu układowym
"Niniejsze uzasadnienie dotyczy projektu prawa o postępowaniu układowym, przyjętego przez Kolegium Uchwalające Komisji Kodyfikacyjnej i ogłoszonego w wydawnictwie "Komisja Kodyfikacyjna" - podkomisja postępowania układowego (...). Uzasadnienie, opracowane przez referenta Br. Stelmachowskiego, zostało rozpatrzone przez podkomisję (w następującym składzie: przewodniczący J. J. Litauer, członkowie St. Car, M. Allerhand, W. Miszewski, S. Skąpski, Br. Stelmachowski, Z. Rymowicz) i z pewnymi zmianami przez nią przyjęte. (...)"
(Ze wstępu)