Kurier Allerhanda

Adres e-mail:


O Instytucie

„Instytut Allerhanda to nawiązanie do najlepszych polskich tradycji prawniczych. W zjednoczonej Europie powinniśmy czerpać jak najwięcej z naszego bogatego dorobku prawniczego. Właśnie dlatego, by lepiej i skuteczniej włączyć się do tworzenia wspólnej europejskiej przestrzeni prawnej. Jeżeli ten zamysł się powiedzie, to będzie to prawdziwy sukces Instytutu Allerhanda."

prof. Marek Safjan

Allerhand Movie Series: "The Paper Chase". Co to znaczy "myśleć jak prawnik"?

Instytut Allerhanda ma zaszczyt zaprosić na projekcję filmową w ramach cyklu Allerhand Movie Series, która odbędzie się w środę, 30 maja 2012 r. o godzinie 17:00 w siedzibie Instytutu Allerhanda przy Placu Sikorskiego 2/7.

 

Projekcja filmu The Paper Chase poprzedzona będzie dyskusją na temat nauczania prawa i praktyki prawniczej w USA i w Polsce. Dyskusję poprowadzi dwóch gości Instytutu Allerhanda - prawnicy, absolwenci polskich i amerykańskich uczelni: Michał Kocur i Michał Kłaczyński.

W jednej z pierwszych scen filmu profesor Kingsfield wypowiada credo - swoje i całej amerykańskiej edukacji prawniczej:
"Studiowanie prawa to doświadczenie nowe i zaskakujące dla większości z was, niepodobne do czegokolwiek innego. Prawa uczycie się sami, a moje zadanie to wyćwiczyć wasze umysły. Przyszliście tu z głowami napełnionymi papką, lecz jeśli wytrwacie, to odejdziecie zdolni <myśleć jak prawnik>".

Idea "myślenia jak prawnik", zanegowanie prawa jako nauki i posługiwanie się tzw. metodą sokratejską, gdzie profesor zamiast wykładać, tłumaczyć i opisywać, zadaje pytania (a odpowiedzi na nie są tylko wstępem do kolejnych pytań) - to centralne zjawiska amerykańskiej edukacji prawniczej.

The Paper Chase nie będąc filmem wybitnym, jest jednocześnie jednym z najlepszych filmów o prawie - pochwałą i objaśnieniem amerykańskiej edukacji prawniczej. Słabości fabularne doskonale punktuje recenzja z New York Times, towarzysząca premierze filmu: "Zwykle można odróżnić dobry film od słabego po pierwszych 15 minutach, a już na pewno po półgodzinnym oglądaniu. The Paper Chase (...) jest inny. Potrzeba na to niemal całego filmu. (...) Film powoli rozmięka jak wosk w upalny dzień, tracąc swój kształt i treść, które z początku skupiły naszą uwagę".

Film został jednak bardzo dobrze przyjęty przez publiczność (nie tylko prawników). Nakręcono na jego podstawie serial telewizyjny, a odtwórca roli profesora Kingsfielda (właściwego bohatera filmu), 70-letni debiutant w roli aktora, zdobył za nią
Oscara. The Paper Chase jest „klasykiem” amerykańskiego kina prawniczego, poszczególne sceny i kwestie weszły do kultury masowej, a pojęcie „myśleć jak prawnik” przyjęło się nadzwyczaj dobrze w poważnym dyskursie akademickim.

Dla naszych potrzeb warstwa fabularna i obyczajowa, historia sukcesów i porażek grupy studentów, w tym próba charakteru i talentu głównego protagonisty, wąsatego prowincjusza (James Hart) oraz wątek romansowy – mają znaczenie zdecydowanie drugorzędne

Kluczowa jest postać profesora Charlesa Kingsfielda - błyskotliwego, ironicznego, surowego, a miejscami brutalnego profesora prawa. Kingsfield to uosobienie metody sokratejskiej, w której nauczyciel zamiast wykładać zadaje pytania, a nagrodą za dobrą odpowiedź jest kolejne, bardziej wnikliwe pytanie. Student nigdy nie dostaje wyraźnej wskazówki, ani oceny swojej odpowiedzi.

Dla specyficznego widza, polskiego prawnika, film ten ma jeszcze jedną warstwę: jest miażdżącą krytyką "polskiego" nauczania prawa. Wzorowy polski student byłby tym z kolegów Jamesa Harta, który choć ma fotograficzna pamięć, oblewa wszystkie egzaminy. Jak powiada Kingsfield - pamięć bez rozumienia i kojarzenia, to najbardziej bezwartościowa właściwość umysłu".

 

 Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zgłoszenie swojego uczestnictwa przez wypełnienie formularza:

 {contactform mailto=als#allerhand.pl subject="30 maja - AMS"  sender_name_size=50 sender_email_size=50 subject_size=100 message_cols=50 message_rows=4 /}

Udział w Allerhand Movie Series jest nieodpłatny. W razie rezygnacji z uczestnictwa w spotkaniu prosimy uprzedzić o tym organizatorów w ciągu 24 godzin przed terminem spotkania, abyśmy mogli powiadomić osoby na liście oczekujących.

Poniżej znajdują się informacje o Prelegentach:

Michał Kłaczyński - jest prawnikiem wykształconym w USA (Harvard Law School), Chinach (Sichuan United University) i w Polsce (Uniwersytet Jagielloński). Zajmuje się doradztwem z zakresu M&A oraz międzynarodowego prawa gospodarczego dla przedsiębiorstw prowadzących działalność w Azji. Współpracuje jako ekspert z agendą Komisji Europejskiej - China IPR SME Helpdesk (chińskie prawo własności intelektualnej), Instytutem Allerhanda (prawo energetyczne i międzynarodowe). Wcześniej pracował w Weil, Gotshal & Manges (w Bostonie i Warszawie), polskich firmach prawniczych oraz jako prawnik in-house w Warsaw Equity Holding.

 

Michał Kocur – radca prawny, wspólnik w kancelarii Woźniak Kocur w Warszawie, specjalizuje się w sporach sądowych i arbitrażowych. Pracował w kancelarii Allen & Overy (1999-2005) oraz Gide Loyrette Nouel (2005-2006). Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1998) oraz Central European University w Budapeszcie (LL.M. z zakresu międzynarodowego prawa handlowego, 1999). Studiował również na Wydziale Prawa Porównawczego w Strasburgu (1998) i na Uniwersytecie Birgham Young w Utah, USA (1999). Autor bloga www.spory-arbitraz.blogspot.com.